Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data wpisu: 26 Marca 2020
#43 Jestem odpowiedzialny - nie narażam siebie i innych, przestrzegam nowych rządowych ograniczeń
Podczas epidemii koronawirusa ponosimy odpowiedzialność nie tylko za siebie i naszych bliskich, ale także za zdrowie i życie nas wszystkich. Przestrzeganie nowych ograniczeń, rezygnacja ze spotkań i kontaktów jest szansą na zahamowanie rozszerzania się zakażeń.

Zdecydowana większość Polaków bardzo poważnie potraktowała dotychczasowe ograniczenia i została w domu, unikając zbędnych spotkań.

Przypominamy zaostrzone ograniczenia wprowadzone przez rząd. To m.in.:

ZAKAZ
wychodzenia z domów wszystkich osób poza niezbędnymi sytuacjami:

  • wyjściem w ramach pomocy najbliższym, pracy zawodowej, wyjściem do lekarza, apteki, sklepu spożywczego, oraz wyprowadzeniem psa;

  • wyjściem w ramach wolontariatu, szczególnie na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19;

  • sprawowaniem lub uczestniczeniem w nabożeństwach, natomiast w nabożeństwach będzie mogło brać udział jednocześnie 5 uczestników, oprócz kapłanów i celebransów lub w przypadku pogrzebu - pracowników zakładu pogrzebowego.
Ponadto:

  • pieszo, jednocześnie mogą poruszać się dwie osoby, ale trzeba zachowywać minimum 1,5 m odległości (nie dotyczy najbliższej rodziny)

  • w komunikacji miejskiej trzeba będzie zająć minimum co drugie miejsce siedzące, ponieważ tylko połowa z nich może być zajęta.

Policja będzie na bieżąco sprawdzać, czy nowe obostrzenia są zachowywane. Zakaz obowiązuje do soboty 11 kwietnia. Apelujemy o odpowiedzialność i samodyscyplinę. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich. Izolacja, ograniczenie kontaktów, rezygnacja ze spotkań, daje szansę na spowolnienie ilości zakażeń i zahamowanie epidemii.

Całą treść aktualnego Rozporządzenia Ministra Zdrowia można pobrać TUTAJ.