Aktualności

Autor: P. B. | Data wpisu: 20 Listopada 2020
Nie bądźmy obojętni. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące pomocy
Coraz chłodniejsze noce to trudny czas dla osób, które zmagają się z kryzysem bezdomności. W czasie nieustępującej wciąż epidemii koronawirusa osoby bezdomne poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia nie tylko z powodu zakażenia, ale także z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego miasta, by szczególnie w okresie jesienno-zimowym zwrócić uwagę na osoby samotne, starsze, bezdomne i wszystkich potrzebujących pomocy. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sytuacja jest wyjątkowo trudna.

Ważne jest zwrócenie uwagi na osoby przebywające na klatkach schodowych, w okolicy dworca, ogródków działkowych.

W Ełku osoby bezdomne mogą skorzystać, m.in. z całodobowych schronisk i ciepłego posiłku:
1. Stowarzyszenie MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Ełku, ul. Dąbrowskiego 3C – działalność całoroczna, tel. 87 562 55 78
2. Schronisko im. Św. Ojca Pio "Caritas" Diecezji Ełckiej ul. Kościuszki 27 - działalność całoroczna, tel. 504 070 405
3. Ogrzewania Caritas Diecezji Ełckiej, ul. Kościuszki 18, codziennie od godziny 18 do 8 rano, tel. 504 070 405
4. Dom dziennego pobytu wraz ze stołówką, ul. Kościuszki 17, codziennie w godz. 12-13.
5. Stołówka MOPS, ul. Wojska Polskiego 24, wydawane są gorące posiłki, tel. 87 732 67 18
6. Punkt wydawania żywności Parafialny Zespół Caritas Ełk, ul. Toruńska 1.

Pamiętajmy o tym, że w porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Powiadamiajmy odpowiednie służby, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. Skuteczność pomocy uzależniona jest od aktywności mieszkańców.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2020 r. funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowisk oraz ogrzewalni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.