Aktualności

Autor: Iga Arciszewska i J.K. | Data wpisu: 14 Stycznia 2021
„Czysty Ełk" – zobacz filmik o segregacji

Co zrobić z plastikiem, kromką chleba czy słoikiem? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w animacji przygotowanej w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czysty Ełk”.

Na to książka „mądra głowa” tak ubiera myśl swą w słowa:

Na pięć grup więc was podzielę – koniec sprzeczek przyjaciele.

Ja to papier więc z papierem kubłem chętnie się podzielę.

Karton po soku i butelka z plastiku z puszką znajda miejsce w śmietniku.

Słoik i butelka szklana, ta bezbarwna tak lubiana

Miejsce znajdą też dla siebie - wszak im będzie razem lepiej.

Bioodpadki, jak pan Brokuł, kromka chleba, trawa wokół

Wspólną przestrzeń w koszu stworzą, bardzo szybko się rozłożą.

Cała reszta towarzystwa ze zmieszanych wnet skorzysta.

W animacji znajdziemy informacje dotyczące zasad prawidłowego postepowania odpadami, m.in. jak dzielić śmieci na odpowiednie frakcje i do których pojemników je wyrzucać. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=pX5CTRlxZbM

Cały zamysł segregowania śmieci opiera się na jednej ważnej zasadzie - oddzielenia odpadów od surowców. W tym celu wprowadzono jednolity system segregacji odpadów (JSSO). Od 1 czerwca 2020 r. system ten obowiązuje również na terenie naszego miasta z podziałem na frakcje: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady ulegające biodegradacji, odpady zmieszane i popiół. Wszyscy produkujemy ogromne ilość odpadów, z których duża część trafia na wysypisko. Dlatego niezwykle istotna jest segregacja, która pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać niektóre z nich.