Wydarzenia

Od 02 Lutego 2019 | Godzina: 16:00 Do 03 Lutego 2019 | Godzina: 00:00 | Miejsce: Filharmonia Podlaska Podleśna 2, Białystok
Przystanek Kultura, Opera: Turandot
Data: 02-02-2019 - 03-02-2019 | Godzina: 16:00
Miejsce: Filharmonia Podlaska Podleśna 2, Białystok Pokaż na mapie »
Organizator: Ełckie Centrum Kultury
Bilety: 135 zł
42854500_10156973237605572_2846872231240269824_n.jpg

Zapraszamy na kulturalny wyjazd do Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach cyklu Przystanek Kultura – Opera: Turandot

WYJAZD: 2 lutego/sobota/ godz.16.00 - 16:30
ZAPISY: kasa ECK 87/621 71 56
KOSZT: 135 zł/cena obejmuje: wstęp do opery, transport oraz ubezpieczenie

Czas trwania: około 2,5 godziny w tym dwie przerwy po 20 minut

Nie zwlekajcie! Ilość biletów ograniczona!

Baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu Kalafie to historia odwiecznej walki płci, przesycona erotyzmem i potężnymi uczuciami. Ukazuje człowieka z krwi i kości w jego sprzecznościach i namiętnych porywach serca, stając się kluczem do naszej podświadomości. „Turandot” jest ostatnią, nieukończoną operą Giacoma Pucciniego, w której możliwości twórcze kompozytora objawiły się najpełniej, a dzieło osiągnęło niespotykaną dotąd w jego twórczości siłę wyrazu. Pracę nad operą przerwała śmierć Pucciniego, finał utworu dopisał Franco Alfano. Czy książę Kalaf uniknie tragicznej śmierci? Czy księżniczka Turandot przezwycięży bezwzględne pragnienie swojego serca?

FABUŁA

Tematyka opery jest całkowitą nowością w twórczości kompozytora. Puccini, poszukując fascynujących historii, po raz pierwszy zwrócił się w kierunku baśni i wybrał opowieść, której źródła sięgają odległych Chin. Akcja opery rozgrywa się w dawnym Pekinie. Księżniczka Turandot złożyła śluby, iż wyjdzie za mąż tylko za tego, który rozwiąże zadane przez nią trzy zagadki. Karą za błędną odpowiedź jest śmierć przez ścięcie głowy. Gdy z rąk kata giną kolejni zalotnicy, przed obliczem Turandot staje, ujęty jej zniewalającą urodą, książę Kalaf. Próba zostaje uwieńczona sukcesem. Kalaf podaje trzy trafne odpowiedzi, jednak widząc upokorzenie Turandot, proponuje jej kolejną grę. Jeśli dumna władczyni rozwiąże jego zagadkę, będzie mogła go zabić.

INSCENIZACJA

W dniu prapremiery opery dyrygujący spektaklem Toscanini odłożył batutę po scenie śmierci Liù, odwrócił się do publiczności i oświadczył: „W tym miejscu Giacomo Puccini przerwał pracę. Śmierć okazała się tym razem silniejsza od sztuki”. W inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej, po raz pierwszy w Polsce, „Turandot” Giacoma Pucciniego będzie wystawiona również bez finału dopisanego przez Franca Alfana.

Muzyka: Giacomo Puccini
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni

TWÓRCY
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss
Scenografia i reżyseria świateł: Paweł Dobrzycki
Choreografia i kostiumy: Izadora Weiss
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Dyrygent Chóru Dziecięcego: Ewa Barbara Rafałko
Współpraca muzyczna / II dyrygent: Maciej Tomasiewicz
Pianista-korepetytor: Tetyana Dranchuk
Producent: Damian Tanajewski oraz Opera i Filharmonia Podlaska
Producent wykonawczy: Anna Jakubowska-Podsiad
Asystent reżysera: Rafał Supiński

Więcej: https://www.oifp.eu/repertuar/turandot/